Placeholder

ATIK ISI GERİ KAZANIM

Turboden ORC üniteleri endüstriyel proseslerden ortaya çıkan atık ısıyı geri kazanarak ve pistonlu motorlar ve gaz türbinleri ile kombine çevrimlerde elektrik üretebilir. Bu uygulamadaki Turboden turbo jeneratörlerinin gücü genellikle tek şaft başına 20 MW'a kadar değişmektedir.

 • ITALCEMENTI ÇİMENTO FABRİKASI TURBODEN ATIK ISI GERİ KAZANIM ORC SİSTEMİ
 • ORI MARTIN ÇELİK FABRİKASI TURBODEN ATIK ISI GERİ KAZANIM ORC SİSTEMİ
 • CRH ÇİMENTO FABRİKASI İÇİN TURBODEN ATIK ISI GERİ KAZANIM ORC SİSTEMİ
 • CEMENTIROSSI ÇİMENTO FABRİKASI TURBODEN DOĞRUDAN DEĞİŞİM ISI GERİ KAZANIM ORC SİSTEMİ
 • ENDÜSTRİYEL TESİSLERDEKİ KARBON SALINIMINI AZALTAN TAM ENTEGRE ENERJİ ÇÖZÜMLERİ

Isı geri kazanım uygulamalarında, Turboden ORC üniteleri; çimento, cam, çelik, diğer demir ve demir dışı metaller gibi üretim süreçlerinde ortaya çıkan düşük kademedeki ısı enerjisini,  faydalı güce ve elektrik enerjisine dönüştüren bir uygulamadır.

ÜRETİM PROSESLERİNDEN ISI GERİ KAZANIMI
Atik Isi Gerİ Kazanim
 • % 25'e kadar yüksek çevrim verimliliği
 • 100 °C'den başlayan gaz, sıvı ve yoğuşma akışlarından ısı girişi
 • Üretimi etkilemeyen endüstriyel sürece entegrasyon kolaylığı
 • Ana ekipman (motor, gaz türbini) çalışması üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

TECRÜBEMİZ

 • 1996 yılında Turboden ilk ısı geri kazanım tesisini Brescia'da bir demir dökümhanesi için oluşturdu. O zamandan beri Turboden, çimento endüstrisi, cam endüstrisi, çelik endüstrisi, atık yakma ve madencilik gibi farklı endüstriyel süreçlerde ORC projelerinde yer almaktadır. Turboden ORC üniteleri, kombine çevrimlerden, pistonlu motorlardan, içten yanmalı motorlardan, gaz türbinlerinden ve gaz kompresör istasyonlarından gelen atık ısıyı geri kazanarak elektrik üretmektedir. 2010 yılında, petrol çıkarma işleminden salınan ilgili gazdan kontrollü yanma yoluyla (alevli yakmak yerine) ısıyı geri kazanmak için Rusya'da yenilikçi bir proje yapmıştır. Tesis hem ısı hem de güç üretir: sıcak su, ekstraksiyon istasyonunda elektrik gücü kullanılırken çıkarılan yağı ısıtmak için kullanılır. Bu atık ısının elektriksel kazanımı ORC turbo jeneratörü ile 800 kWe olarak tespit edilmiş ve uygulama başarıyla çalışmaktadır.
 • Rusya'da, Moskova bölgesinde başka bir proje daha yapılmış: bu ısı geri kazanım ORC ünitesi, her biri 2 MWe olan beş MTU motoruyla birleştirilmiş ve sıcak su yerine termal yağ ile ısı iletimi sağlanarak ORC sistemi çalıştırılmıştır.
 • Turboden, Slovakya'daki çimento endüstrisinde ısıyı geri kazanması için 4 MW'lık bir ORC sistemini kurmuş ve çalıştırmıştır. Tesis, fırın ve klinker soğutucusunun egzoz gazından atık ısıyı geri kazanarak 4 MW üretir. Geri kazanılan ısı, termal yağ ve su kullanılarak iki farklı yöntemle ORC'ye taşınır. Bu proje, Turboden'in çimento endüstrisindeki büyümesinin, Aralık 2010'da Italcementi için 2 MW Ait Baha tesisinin başarılı bir şekilde başlatılmasından sonra gelen başka bir adımını temsil ediyor. Şubat 2013'te Turboden, çelik endüstrisindeki ilk uygulamasını başlatmış; bu sektördeki ısı geri kazanımını Singapur'daki bir haddehaneye uygulamış ve ORC sistem kapasitesi; bir ısıtma fırınından gelen atık ısıyı geri kazanışmasıyla 700 kW'lık elektrik üreten bir tesis olarak devreye almıştır.
 • Ayrıca, en son yenilikçi projelerden biri, Almanya'da bir EAF'ın (Elektrik Ark Ocağı) egzoz gazlarından geri kazanılan doymuş buharın bir kısmındaki ısıyı kullanan yeni 3 MW ORC ünitesidir. Bu tesis, Avrupa Komisyonu DG Çevresinin teknolojik yenilikleri ve çevresel değeri için LIFE + programı kapsamında ortak finansman sağlamaya karar verdiği H-REII DEMO Projesi'nin (Enerji Yoğun Endüstrilerde Isı Geri Kazanımı) bir parçasıdır.Return top