Kastamonu Entegre MDF panel tesisleri elektrik üretmek için ahşap atıklarından faydalanacağı 2 adet ORC tesisi (her biri 13.6 MWe) kuruyor.

16 Şubat 2022

Turboden, Türk müşterisi olan Kastamonu Entegre'nin; Balıkesir ve Kastamonu BES olmak üzere, iki yeni tesisine teknoloji tedarik ederek aralarındaki bağlılığı güçlendiriyor.

Brescia, İtalya, 7 Şubat 2022 - Mitsubishi Heavy Industries Group şirketlerinden Turboden S.p.A., MDF panel üretiminde Türkiye'nin lider firması olan Kastamonu Entegre Ağaç San. Ve Tic. A.Ş’den 2 adet ORC sistemi (her biri 13.6 MWe) için sipariş aldı.

Kastamonu'nun Turboden tarafından tedarik edilen Gebze ve Balıkesir'de halihazırda 3 ORC tesisi daha bulunuyor. Bu siparişle birlikte toplamda 5 biyokütle tesisi ve 30 MWe kurulu gücü olacaktır.

Kastamonu Entegre, mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörleri için MDF, sunta, laminat parke gibi endüstriyel orman ürünleri üretmektedir.
Balıkesir ve Kastamonu illerindeki fabrikalarda kurulması planlanan ve odun ve yonga levha üretim atıklarından elektrik elde edilmesi planlanan bu projelerde Turboden'in güvenilir entegre enerji çözümleri sunan yüksek verimli ORC türbinleri tercih edildi.

Turboden’in bu projelerde kullanacağı türbinler; Balıkesir için “yalnızca elektrik” üreten yüksek verimli ve su kullanım ihtiyacı olmayan ACC (hava soğutmalı) modeli olacaktır. Kastamonu projesi için de kojenerasyon özelliğine sahip, “elektrik ve sıcak su” üreten ORC tesisi tercih edilmiştir. Turboden ORC teknolojisinin entegre çözümleri sayesinde, aynı güçlerde ve farklı konseptlerdeki enerji ihtiyaçlarına sahip bu projeler, terzi işi metoduyla projelere özel üretilmektedir. Bu sayede, her bir projede 3000 ton/yıl CO2 olmak üzere, toplamda 6000 ton/yıl CO2 önlenecektir (yaklaşık olarak 3000 otomobilin emisyonuna eşdeğerdir).

2022 yılının son çeyreğinde devreye alınması planlanan bu projeler, eski YEKDEM tarife fiyatı olan 133 USD/MWh üzerinden ulusal şebekeye elektrik satışı yapacaklardır. Ayrıca ORC ünitesinin ana bileşenlerinden olan hava soğutmalı kondenser (ACC) ve diğer birçok parça, Turboden’in İzmir Aliağa fabrikasında üretilecek.

Turboden siparişini aldığı bu projelerle birlikte, Türkiye’de kurmuş olduğu tesis sayısını 18 adete ve kurulu gücünü 115 MWe seviyesine yükselterek, Türkiye ve Dünya çapındaki lider biyokütle ORC tedarikçisi pozisyonunu güçlendirmeye devam etmektedir.

Return top