Ortadogu Enerji

Müşteri

Ortadoğu Grup, ticari yaşamına 1981 yılında inşaat ve lojistik alanında başlamış, zaman içerisinde “Memorial Hastanesi” projesi ile sağlık sektörü ve Ortadoğu Enerji aracılığıyla enerji sektörü ile büyümeye başlamıştır. Temeli 2007 yılında atılan Ortadoğu Enerji 2009 yılında, Avrupa'nın en büyük tesisi haline gelen ve dünyanın ilk onunda yer alan Odayeri Çöp Gaz Elektrik Enerjisi Üretim Tesisini devreye almıştır.

Müşteri İhtiyacı

İstanbul'da bulunan iki enerji üretim tesisinde (Odayeri - 45 MW, Kömürcüoda - 17 MW) Ortadoğu Enerji, çöp gazını elektrik enerjisine dönüştürmek için gaz motorları kullanmaktadır; ikinci ürün olarak, gaz motorları atmosferde yayılan yaklaşık 400 ° C'de egzoz gazı üretmektedir. Ortadoğu, hem elektrik enerjisi üretimini hem de tesisin küresel verimliliğini artırmak için egzoz gazının ısısını elektrik enerjisine dönüştürmek için bir çözüm aramaktaydı.

Çözüm

Turboden, üç adet 2,5 MWe ORC ünitesi, hava soğutmalı kondenser Turboden 22 HR'yi tedarik etmektedir.. Egzoz gazlarının ısısı, gaz motorlarının her biri için olan, termal yağ içeren bir ısı eşanjörü vasıtasıyla geri kazanılacaktır. İki alanın her biri için, her bir ısı değiştiricisinde ısıtılan yağ, ORC ünitelerini besleyecek bir termal yağ kazanına taşınacaktır. Turboden modülleri şebekeye satılacak elektrik gücünü üretecek; soğutma ortamı olarak, ORC üniteleri için özel olarak tasarlanmış, hava soğutmalı kondenser ünitelerinden çevre havası kullanılacaktır. Bir tanesi Odayeri mevkiinde, bir diğeri Kömürcüoda sahasında olmak üzere iki ünite kurulacaktır. Turboden ORC teknolojisi, yüksek elektrik verimliliği ve düşük işletme maliyetleri için diğer ORC çözümlerine tercih edilmiştir. Turboden’in, mevcut tesiste dar alanlara göre düzenlenmiş özel birimler tasarlaması da önemli bir rol üstlenmiştir.

case histories